13 Nisan 2012 Cuma

Aegee Nedir..?


    AEGEE (Avrupa Öğrencileri Genel Forumu), üyeleri Avrupalı üniversite öğrencilerinden oluşan, ekonomik ve politik bakımdan bağımsız, uluslararası bir gençlik örgütü olarak, Nisan 1985’ de Paris’te bir grup öğrenci tarafından kuruldu. AEGEE, Avrupa’da 270 şehirde örgütlenmiş, 30.000’den fazla üyeye sahip, çeşitli Avrupa kurumlarında temsil edilen ve çalışmalarından faydalanılan bir kuruluştur.
Aynı zamanda European Youth Forum ve Mediterian Youth Forum üyesidir. Avrupa toplumlarının bütünleşmesi çalışmalarına katkıda bulunmak AEGEE’nin ana hedefidir. Bu hedefi gerçekleştirmek için
AEGEE, gelecekte Avrupa’nın karar alma mekanizmalarında görev alacak olan gençler arasında iletişimi ve işbirliğini arttırmayı, karşılıklı hoşgörüyü geliştirmeyi amaçlar. Avrupa Birliği’ni orta ve uzun vadede gerçekleştirilmesi düşünülen en önemli amaç olarak gören AEGEE gençlerin Avrupa Vatandaşı kimliğini kazanması için çalışır. Avrupa’nın farklı bölgelerinden gelen gençler Avrupa bazındaki etkinlikleri gerçekleştirilmesinde ortak olarak çalışırlar. Erciyes üniversitesi öğrencisi tarafından 2000 yılının Mayıs ayında Avrupa Topluluğu Kulübü adı ile kurulmuştur.
AEGEE halihazırda geleneksel Kış Üniversitesi etkinliklerini başarı ile organize etmekte ve her yıl üniversitemiz ve şehrimizde çeşitli Avrupa ülkelerinden onlarca öğrenciyi buluşturan etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. AEGEE tamamen öğrenciler tarafından yönetilen bir kuruluştur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme